Határtalanul Pályázat – HAT-17-01-2017-00194

Határtalanul Pályázat – Tata, Kőkúti ÁI – HAT-17-01-2017-00194

Megnyert összeg:

1.573.000 forint, mely tartalmazza a résztvevők utazási költségét, szállását, étkezését és

156.000 forint belépőjegyek árát és az anyagköltséget.

Időpont:

2017. 10. 04, 05, 06

Résztvevők:

Kőkúti Általános Iskola diákjai – 19 fő

Fazekas utcai tagintézmény diákjai – 23 fő + 1 fő

Kísérő pedagógusok –  Czina Éva, Gyurkó Erzsébet, Lázár Ivetta, Szeibert – Vécsi Tünde

Projektvezető:

Szeibert – Vécsi Tünde

A projekt címe:

Túrázás, íjászverseny, néptáncos est Gömörben, kassai városnézéssel, Rákóczi szülőkastélyával Borsiban

Tematikus útvonal témája:

Gömör tájegység kincseivel, és lakóival, a palócokkal, valamint a tájegységre jellemző népi kultúrával ismerkedünk.

Előkészítő foglalkozás témája:

Az előkészítő órák során ismertetjük az utunk során többször szóba kerülő Rákóczi-szabadságharc eseményeit, valamint a palóc népcsoporttal kapcsolatos ismereteket adjuk át a diákoknak. Elmondjuk a külhoni magyarsággal kapcsolatos tudnivalókat is. 

Értékelő óra tervezett tematikája:

Projektmódszerrel, csoportmunkában a diákok élménybeszámolót és posztert készítenek a 3 nap programjáról, és bemutatják a térképet, a fotómontázst és kisfilmet, amelyet az utazásról állítanak össze saját anyagaik segítségével.

Kötelező kommunikáció leírása:

Programot népszerűsítő bannert helyezünk ki honlapunk nyitó oldalára, az utazásról szóló szöveget, fotót, videót, beszámolót ugyanitt közzétesszük.  

Fakultatív programok bemutatása:

A témanapon az iskola diákjait megismertetjük a Kárpát-medencei magyarság elhelyezkedésével, néprajzi jellegzetességeivel, és ismertetjük a határon túli magyarság kulturális örökségét, kiváltképp az általunk meglátogatott területeket és helyszíneket. Foglalkozunk a felvidéki magyarság aktuális helyzetével, a nyelvi állapottal, valamint a magyarságot foglalkoztató legfőbb Kárpát-medencei problémákkal (demográfia, külföldre történő vándorlás vagy helyben maradás, asszimiláció, stb.) A témanapon különös tekintettel kezeljük a gömöri tájegységet. A témanap megszervezésében és megvalósításában iskolánk pedagógusai is nagy számban részt vesznek, így közvetve ők is megismerkedhetnek a programban rejlő lehetőségekkel, ezáltal is erősítve nemzeti öntudatuk, melyet beépíthetnek mindennapi nevelő-oktató munkájukba.

A tanulmányi kirándulást utazási irodán keresztül szervezzük!

Hasonló életkorú külhoni magyar csoporttal közös tevékenység:

Rozsnyói Református Egyházközség Alapiskolája

Arany Emlékévhez köthető programelem: Madách-kúria Alsósztregován

Célország: Szlovákia

A célországban az érintett települések felsorolása: Borsi, Kassa, Krasznahorkaváralja, Szádalmás, Somoskő

Vendégéjszakák száma:

2 éj – Szádalmáson, a Szlovák-karszt szívében található Granárium Panzió két épületében (Villa Sisi). http://www.granarium.sk/hu/

Utazás:

FETÁZ Szállítási Kereskedelmi és Szolgáltatási Bt., 50 fős, Berkhof Axial típusú autóbusszal

Biztosítás:

Nivó Csillagösvény 350 Ft/fő/nap

http://www.csillagosveny.utazas.hu/utasbiztositas

Tanulmányi kirándulás rövid bemutatása:

Borsi: II. Rákóczi Ferenc szülőkastélya. Kassa: városnéző séta. Krasznahorkaváralja: a “gömöri Ravenna. Rozsnyó: városnézés, iskolalátogatás. A Szádelői-szurdokvölgyben kirándulunk. Mulatság a dernői néptáncosokkal. A korabeli íjászat tudományát a helyi hagyományőrzőktől lessük el. Alsósztregován a Madách kúriába látogatunk. Somoskő várához kaptatunk fel, és a szomszédos bükkrétpusztai bazaltorgonákat csodáljuk meg.

 

Tervezett programelemek:

  1. Krasznahorkaváraljára látogatunk. A “gömöri Ravenna”: Andrássy Franciska és Dénes mauzóleuma Krasznahorkaváralján egy “mesebeli palota”: egyedülálló szecessziós műemlék, amelynek építését 1904 őszén fejezték be
  2. Szádelői-völgy: az Unesco-világörökség részét képező vadregényes, sziklacsodákkal teli szurdokvölgyben kirándulunk. Tanulmányozzuk a terület különleges növény és állatvilágát, illeszkedve földrajzi tanulmányainkhoz is.
  3. Szádalmás: népi játékokat próbálunk ki
  4. Borsiban II. Rákóczi Ferenc szülőkastélyát tekintjük meg
  5. Rozsnyói városnézés: II. Rákóczi Ferenc egyik kedvenc tartózkodási helye volt, olyannyira, hogy 1706-ban Rozsnyóról kormányozta a fennhatósága alatt lévő országrészeket.
  6. Alsósztregován a Madách Imre szülőkastélyában berendezett csodálatos, interaktív múzeumot tekintjük meg.
  7. Rozsnyói magyar iskolába látogatunk, ismerkedünk, barátkozunk, és mesélünk a helyi diákoknak az utunk során érintett, szabadságharcainkhoz kötődő helyszínekről.